27. april 2026
Unge spiller kort i Hjørring
Hjørring Bridgeklub har fået en ungdomsafdeling. Afdelingen blev åbnet den 22. april, hvor fem unge mennesker mødte op for at lære vores allesammens spil.
"Det var begyndelsen på en forhåbentlig ny og spændende æra i klubbens historie," skriver formand i Hjørring Bridgeklub, Anders Wraagaard Pedersen.
Selv om fem ikke er et højt tal, vælger klubben at betragte arrangementet som starten på noget, der kommer til at vokse sig større. De unge, der mødte op, var alle indstillet på, at de var kommet for at blive dygtige til at spille bridge. De kommer dermed også til at være ambassadører, som kan tiltrække andre unge.
Du kan også læse om det nye initiativ i Hjørring på side 57 i martsnummeret af Dansk Bridge. Du finder bladet elektronisk her (kræver medlemslogin).
De unge var begejstrede over udsigten til at kaste sig ud i bridgens mysterier.



